Prvé dojmy z iPhone SE

Tento článok si nekladie za cieľ byť komplexnou recenziou na nový iPhone SE. Nato sú profesionálni redaktori z technických magazínov. Tí ich vychrlia určite desiatky, keď sa zajtra začne iPhone SE predávať aj na Slovensku. Tento blog sú len prvé dojmy bežného používateľa telefónu, ktorý ešte nie tak dávno fungoval na starej Nokii :-)

Dôvod prečo Apple spravil malý telefón je zrejmý: napriek tomu, že predaje iPhone 6/6S boli dobré, Apple stále predával aj “staré” modely. Od uvedenia iPhone 6 predali milióny modelov 5S. Vcelku neuveriteľné. Lepší telefón bol na pulte, ale mnohí ľudia si vyberali starý podpultový tovar. Aktuálne vlajkové lode Applu sa im zdali príliš veľké. Alebo drahé. Osobne som tu v Amerike nikoho nevidel za posledných pár mesiacov vychádzať z predajne s novým 6S, ale zato 5S si pýtali hneď niekoľkí. Väčšinou obyčajní ľudia, žiadni power používatelia.

2016-04-03.iPhone-SE

Rýchlosť

Aby aj títo bežní ľudia mali v ruke výkonný nástroj, dostali iPhone SE. To čo môžem hneď na začiatku povedať je, že je to veľmi rýchly telefón. Dôvodom je nový procesor A9 (používaný v 6S) a 2GB RAM (čo je dvojnásobok oproti 5S).

Ak teda prechádzate z 5/5S, tak to bude určite citeľné zrýchlenie. Ale ak migrujete zo 4/4S, tak budete mať pocit ako po presadnutí z Trabantu do Mercedesu.

Batéria

Ďalšou skvelou vecou je výdrž batérie. Tá je asi najlepšia z celého iPhone sveta. Samozrejme, na starú Nokiu sa to stále nechytá a zrejme ani nikdy nebude. Ale pri bežnom používaní po kompletnom nočnom nabití môžete ľahko večer skončiť s 50% batériou.

Zlé jazyky však tvrdia, že je jedno či je na konci dňa batéria 10% alebo 20%, nabíjať telefón cez noc je stále potrebné. Ale pri zostávajúcich 50% je možné na noc zapnúť úsporný režim a na druhý deň pokračovať so zostávajúcou batériou. Ušetrí sa tak jeden nabíjací cyklus, čo samozrejme telefónu aj batérii pomôže.

Vzhľad

Vzhľadovo vyzerá iPhone SE rovnako ako starý 5S, aj keď Apple guruovia by nejaké rozdiely určite našli. Tie sú ale nepodstatné — kryty, stojany, dockingy, všetko je plne spätne (nie špatne:) kompatibilné.

Ďalšie veci, ktoré stoja za zmienku: Apple Pay, TouchID, 12-megapixel fotoaparát, Live Photos, atď.

Upgrade

Ak ste teda z tej kategórie pre ktorých je telefón iPhone 6/6S príliš veľký, môže byť toto ten správny iPhone pre Vás.

Ak ste z kategórie Windows Phone alebo Android, toto Vás určite nepresvedčí:)

Ešte jedna poznámka na záver: data cez Windows XP neprenesiete. iPhone SE potrebuje nový iTunes, a ten zase beží len na novom Windowse. Takže môj starý laptop s Windows XP, ktorý zapínam raz rok, nebol veľmi nápomocný. Naštastie mám dosť kamošov z Windows sveta, ktorí sa ma ochotne ujali:)